Star party u OŠ Vinica - promatranje svemira

Dana 5.10.2020. održan je još jedan zanimljivi događaj u Osnovnoj školi Vinica u organizaciji učenika Astronomske grupe Andromeda i njihove voditeljice grupe, učiteljice Milice Žabčić. U okviru događaja World Space Week (WSW), odnosno Svjetskog tjedna svemira, priređen je Star party s početkom u 19 sati. Učenici astronomske grupe slušali su predavanje svoje učiteljice Milice o satelitima što je i ovogodišnji glavni motiv događaja. Nakon toga su s učiteljicom povijesti Marijom Županić pričali o satelitima iz prošlosti  i prvom satelitu Sputnjiku 1. Nakon predavanja, počastili su se „svemirskim bombonima“ i uputili na  školsko dvorište gdje ih je čekalo još jedno veliko iznenađenje. Ove je godine uz inicijativu voditeljice grupe i ravnteljice škole Mirjane Jambriško te financiranje opreme od strane MZO, škola omogućila učenicima da pogledaju u svemirska prostranstva kroz novi školski teleskop. Riječ je o odlično opremljenom, motoriziranom teleskopu Sky Watcheru 150/750, kroz kojeg su prisutni pogledali veliki Jupiter i njegove satelite, Saturn i njegov veličanstveni prsten, crveni Mars te  za kraj, kada je izašao, vidjeli su i  Mjesec kojeg su uspjeli fotografirati. Za uspješno organiziran događaj zahvaljujemo se i gospodinu Davoru Maračiću, tajniku Astronomskog Društva Varaždin koji je pomogao da se novi školski teleskop dobro upozna i da ga učenici naučie ga koristiti za buduća promatranja.

objavio: Mirjana Jambriško Milica Žabčić   datum: 6. 10. 2020.