Prva mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta Mythomania in Open Air Museums

U sklopu Erasmus+ projekta Mythomania in Open Air Museums, u kojem sudjeluje OŠ Vinica, ravnateljica škole Mirjana Jambriško i učiteljica engleskog jezika Suzana Mihelčić bile su na koordinacijskoj mobilnosti u Španjolskoj. Mobilnost se održavala u gradovima Sant Andreu de la Barca, Barceloni i Taragoni. Bila je to prva mobilnost ovog projekta u kojoj su sudjelovali koordinatori projekta i jedan učitelj iz svake škole partnera. U projektu sudjeluje ukupno šest škola iz država Španjolske, Turske, Estonije, Poljske, Slovenije i Hrvatske, iz svake države po jedna škola.

Tijekom mobilnosti, prvog i posljednjeg dana, posjećena je škola domaćin u kojoj su razrađene detaljne aktivnosti daljnjeg tijeka projekta, posjećena je njihova nastava, izrađivane su figurice od plastelina te su odrađene radionice s digitalnim alatima Metaverse i Stop Motion Studio koji će se kasnije koristiti na drugim mobilnostima.

Kod dvodnevnog posjeta Barceloni bili su organizirani posjeti muzeju Poble Espanjol, što u doslovnom prijevodu znači 'Španjolski grad' te je razgledana internacionalna izložba postavljena 1929.godine, koja prikazuje replike 117 zgrada pojedinih španjolskih regija, njihove trgove, ulice i fasade građevina. Dvije regije nisu prikazane iz razloga što u to doba nije bilo moguće otputovati tamo zbog ekonomskih razloga. 'Grad' je trebao biti devastiran nakon izložbe, no postigao je izuzetan uspjeh u posjećenosti te je održan kao muzej na otvorenom do danas. Više od 30 obrtnika vode svoje radnje i održavaju radionice keramike, staklarstva, pletenja košara, izrada kožnih proizvoda, radionice izrade nakita i sl. Muzej Fran Daurel nudi privatnu umjetničku kolekciju, a prikazuje slike na platnu, crteže, skulpture, keramiku poznatih umjetnika kao što su Pablo Picasso, Salvador Dali, Miquel Barceloni i ostali. U selu je postavljena velika pozornica na kojoj se održavaju koncerti, privatne zabave kao i mnoga događanja za djecu i mlade. Ovih je dana područje prigodno dekorirano povodom Halloween-a (u našem narodu poznat kao Noć vještica) kojeg tradicionalno obilježavaju diljem cijele Kraljevine Španjolske unatrag nekoliko godina. Razgledan je i ostatak grada sa znamenitostima kao što su Katedrala Svetog Križa u Barceloni koja datira iz doba gotike i jedna je od dvije glavne katedrale u Barceloni. Građena je od strane plemstva i za plemićki stalež u čast barcelonske svetice Eulalije. Cipele na trgu ispred katedrale simboliziraju pokojne duše beskućnika grada Barcelone te je svaki naredni postavljeni par cipela, kao i oslikani bijeli otisci, upozorenje građanstva lokalnim vlastima na važnost zbrinjavanja beskućnika u gradu. Tijekom mobilnosti bio je organiziran i posjet Nacionalni muzej katalonske vizualne umjetnosti koji je središte umjetnosti grada Barcelone. U muzeju su izloženi sadržaji od doba srednjega vijeka sve do danas, a prikazuju renesansu, gotiku, romantizam, barok i modernu umjetnost. IDEAL, Centar digitalne umjetnosti izlaže radove Gustava Klimta, jednog od najutjecajnijih umjetnika svih vremena. Prilikom posjeta mogli su uživati i uroniti u 3D svijet Klimtovih uradaka te ih se može doživjeti iz perspektive virtualne stvarnosti koristeći VR (engl. virtual reality) naočale i razne digitalne alate. U slobodnom vremenu sudionici mobilnosti odlučili su samostalno razgledati još neke znamenitosti. Tako su hodajući gradom propješaćili skoro dvadeset kilometara i razgledali Baziliku Svete obitelji (katalonski: Temple Expiatori de la Sagrada Família), krunsko remek djelo arhitekta Antonija Gaudíja, koja je ostala nedovršena nakon njegove iznenadne smrti, poznate kuće u Barceloni (Casa Mila, Casa, Casa Batlló, Casa de Gaudi i dr.), poznatu ulicu La Rambla, tržnicu La Boqueria koja je smještena uz šetnicu La Rambla te se tamo može uživati u raznim bojama i mirisima. Šetnja Barcelonom uistinu je neprocjenjivo iskustvo.

Četvrtog dana boravka u Španjolskoj sudionici mobilnosti odvezli su se do grada Tarragona. Grad je to u istoimenoj španjolskoj provinciji Tarragona, na južnoj obali španjolske autonomne zajednice Katalonije. Ovaj drevni grad na Sredozemlju je od srednjeg vijeka, pa sve do 20. stoljeća bio glavnim gradom povijesne pokrajine Vegueria de Tarragona. Splet je to starih rimskih ruševina, koje su uključene u listu svjetske baštine UNESCO-a.

Za sudionike ove mobilnosti bilo je to jedno bogato i kvalitetno iskustvo kako provoditi mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta, budući da je sljedeća mobilnost planirana za travanj 2022. godine u našioj školi.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 2. 11. 2021.