Bajkoviti svijet Ivane Brlić-Mažuranić - terenska nastava učenika 3. i 4. razreda u Ogulin

U sklopu razrednog projekta "Ivani Brlić-Mažuranić za 150. rođendan" učenici četvrtog razreda Osnovne škole Vinica s razrednim učiteljicama Anom Klapša i Marjanom Majhen te učenica Područne škole Gornje Ladanje s razrednom učiteljicom Snježanom Pajtak realizirali su  u petak, 15. ožujka 2024. godine terensku nastavu u grad Ogulin u Ivaninu kuću bajke. Učenicima četvrtih razreda pridružili su se i učenici trećih razreda Osnovne škole Vinica te područne škole Gornje Ladanje i Područne škole Natkrižovljan s razrednim učiteljicama Ivanom Mraković, Tatjanom Pajtak, Ljiljanom Pavlović i Sanjom Hudek te knjižničarka Dragana Belščak.  Ivanina kuća bajke smještena je u drevnom Frankopanskom kaštelu u Ogulinu. Sastoji se od multimedijalne stalne izložbe, biblioteke, multifunkcionalnog prostora za radionice i suvenirnice. Uz stručno vodstvo "začarani hodnici" kuće bili su pravo mjesto za  istraživanje bajki. Učenici su na zanimljiv način ponovili što je to bajka i tko bajke piše, zapisuje i pripovijeda te što se sve u bajkama događa. U „bajkovitom jukebox-u” mogli su preslušati bajke iz različitih europskih zemalja dok su u „tajanstvenoj odaji”  pogledali edukativni animirani film. Podijeljeni u grupe, učenici su u „kreativnoj sobi” odradili  edukativnu i zabavnu radionicu koja je produbila njihovo već stečeno znanje o bajkama. Nakon bajkovitog svijeta Ivane Brlić-Mažuranić terenska nastava nastavila se posjetom jezeru Sabljaci, akumulacijskom jezeru nastalom na toku Zagorske Mrežnice (udaljenom od Ogulina oko 3 km). Učenici su mogli vidjeti i doživjeti ovo jedanaesto jezero po veličini u Hrvatskoj kojeg mnogi zovu “ogulinskim morem”. Na obali jezera učenici su iskoristili bogate sadržaje za dječju igru te su nakon ugodnog druženja i odmora, krenuli prema kućama.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 18. 3. 2024.