Terenska nastava učenika 5. razreda - Posjetiteljski centar Dravska priča

Učenici 5. razreda realizirali su terensku nastavu 8.5.2024. u malom slavonskom mjestu Noskovci, općina Čađavica, Virovitičko-podravska županija. Tamo su obišli  Posjetiteljski centar Dravska priča, kojim upravlja Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. Postav Posjetiteljskog centra Dravska priča upoznaje posjetitelje sa područjem u kojemu se nalaze i kroz različite priče predstavlja, interpretira i promovira izuzetnu biološku raznolikost područja Regionalnog parka Mura-Drava/Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Centar se smjestio  u bivšem ljetnikovcu grofa Draškovića. Svaka prostorija je tematski uređena te prikazuje zaštićene biljne i životinjske vrste. Obilaskom centra učenici su proširili svoja znanja o pticama u dvorani Ptičja pjevaonica Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Naučili su nešto novo o sisavcima, leptirima i drugim kukcima. U dnevnom boravku zavirili su u svijet sova i proučili hologramski prikaz šišmiša te upoznali važnost i ugroženost te skupine sisavaca. Opustili su se uz bajku o Bugi i Janu, šumskim vilama i vilenjacima. Obišli su tematski uređene spavaonice i zimski vrt. Na svakom koraku mogli su vidjeti nešto novo, zanimljivo i poučno. U multimedijalnom postavu učenici su istražili život bregunica, dabrova, ptica vodarica i drugih životinja i biljaka čiji je život vezan uz vodena staništa. "Zaplovili" su rijekom Dravom i upoznali njezin prirodni značaj. U bio-istraživačkoj stanici učenici su zavirili u lupe i mikroskope te su uz pripremljene materijale upoznali svijet oko nas koji ne uočavamo baš lako.

Glavni objekt okružen je zaštićenim perivojem u kojem se nalaze poučna staza, šetnica uz kanal sa vidikovcem, hoteli za kukce, oporavilište za bijele rode, vodena i zelena učionica, labirint u obliku sove, vrt mirisnih doživljaja, dječje igralište, voćnjak, edukativni povrtnjak, štand za prodaju hrane i pića, suvenirnica i sjenica, ali i spremišta za bicikle i kanue.  Asfaltne površine unutar Posjetiteljskog centra Dravska priča oslikane su 3D grafitima koji prikazuju glavni tok rijeke Drave i mrtvicu uz rijeku. Svaki detalj posjetiteljskog centra educira o prirodnim vrijednostima na svakom koraku, ali na jedan drugačiji način. U pratnji učenicima bile su učiteljica prirode Jelena Đurak, učiteljica geografije Milica Žabčić i učiteljica povijesti Marija Županić. Na kraju obilaska svi su bili oduševljeni viđenim i doživljenim. Uz toliko zanimljivosti i dinamičnosti vrijeme je proletjelo u trenu.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 9. 5. 2024.