V.A.L.U.E. - eTwinning projekt u nastavi engleskoga jezika

Učenici 5. a i b razreda, polaznici dodatne nastave engleskoga jezika, započeli su ovogodišnji eTwinning projekt pod nazivom V.A.L.U.E. – V.aluable. A.cceptance L.ove U.nique E.quality (Vrijednost: Vrijedan – Prihvaćenost – Ljubav – Jedinstven -Jednakost). Virtualni je to projekt koji koordinira Osnovna škola Vinica, su-koordinator je osnovna škola iz Mađarske, a surađuju i s Osnovnom školom Centar Rijeka te školama iz Turske i Grčke. Projekti eTwinning provode se već 10 godina u Osnovnoj školi Vinica, a voditeljica V.A.L.U.E. projekta je učiteljica engleskoga jezika, Suzana Mihelčić.

Glavne ideje projekta su razvoj svijesti o pravim životnim vrijednostima osobito u doba digitalne tehnologije, promicanje tolerancije među vršnjacima te borba protiv nasilja, poticanje svijesti o samopoštovanju i prihvaćanju vlastitih i tuđih kvaliteta, razvoj osjećaja ljubavi i pripadnosti obitelji, školi i lokalnoj zajednici te poticanje ljubaznosti prema sebi samome i ljudima s kojima svakodnevno surađujemo. Ishodi projekta pokušat će se ostvariti kroz aktivnosti bliske djeci kao što su dramatizacije, igranje uloga, pisanje priča, likovna umjetnost, poticanje poduzetništva, snimanje kratkog edukativnog filma te virtualnom komunikacijom s učenicima iz partnerskih država putem Zoom aplikacije.

Svakoj ozbiljnijoj temi eTwinning projekta prethode uvodne aktivnosti poput predstavljanja škole i radne skupine učenika vršnjacima iz partnerskih škola kao i predstavljanje kulturoloških različitosti među državama u projektu. Školu i radnu skupinu učenici su već predstavili, a na današnjem satu dodatne nastave iz engleskoga jezika prikazali su tradicionalni hrvatski doručak svojeg zavičaja.

Namirnice koje su donijeli, kao i njihovu pripremu, fotografirali su, opisivali na engleskome jeziku te će na sljedećem satu izrađivati digitalni poster na kojem će predstaviti svoje opisne i foto uratke zajedno s dnevnim aktivnostima kojima se bavi jedna tipična hrvatska obitelj. Na taj način predstavit će dio hrvatske kulture inozemnim vršnjacima te napraviti zgodan uvod u preostale aktivnosti projekta. Kulinarskoj radionici pridružila se i razrednica 5. a razreda, učiteljica Marija Županić. Ovim putem škola, učiteljica Suzana i svi polaznici dodatne nastave engleskoga jezika najsrdačnije zahvaljuju bakama i majkama koje su pripremile brojne namirnice, a neke čak i ispekle slasna jela s kojima su se sudionici projekta na kraju sata i počastili. Svi se učenici i učiteljica vesele daljnjim aktivnostima ovoga eTwinning projekta i upoznavanju različitih kultura partnerskih škola .  🙂🇭🇷 🇭🇺🇹🇷🇬🇷

Za još bolji doživljaj radionice pogledajte sliike u foto-albumu.

objavio: Mirjana Jambriško Suzana Mesić   datum: 15. 11. 2022.