Terenska nastava učenika od 5. i 6. razreda

Bliži se kraj školske godine, a kako ga bolje zaključiti negoli završnim izletom u Podravinu. Učenici 5. i 6. razreda, zajedno su sa svojim razrednicama Marijom Županić, Gordanom Kos Kolar, Adrianom Telebar i Larom Furjan Kralj te ravanteljicom Mirjanom Jambriško, u srijedu, 7. lipnja, pošli putem rijeke Drave do grada Đurđevca. Tamo su posjetili novootvoreni Posjetiteljski centar opremljen najnovijom tehnologijom kojom se na interaktivni način prikazuje prirodna baština Podravine i fenomen Đurđevačkih pijesaka. U Centru su naučili kako su nastali Đurđevački pijesci, ali i usporedili pijesak s ostalim reprezentativnim pijescima iz različitih dijelova svijeta, poput pijeska iz Sahare ili iz Islanda. Zatim su prošetali lokalitetom kako bi osjetili pijesak pod nogama. Zaključili su kako je to zaista neobična pojava i da im usred pijeska samo nedostaje more za kupanje. Nakon toga, uslijedio je put prema Grabovnicama i posjet Rodnoj kući Petra Preradovića, hrvatskog vojnika i pjesnika koji se istaknuo pjesničkim radom tijekom hrvatskoga narodnoga preporoda. Učenicima je prezentiran kratak film koji prikazuje Preradovićevu životni put s posebnim naglaskom na to kako se kao vojnik odlučio baviti književnim radom. Kuća Petra Preradovića očuvala je neke njegove osobne stvari, poput stola za pisanje i njegove vojničke uniforme, koje su učenici rado isprobali. Izlet je završio odlaskom učenika u Mc'Donalds u Koprivnici te su se svi puni dojmova vratili svojim kućama.

objavio: Mirjana Jambriško Lara Furjan   datum: 7. 6. 2023.