Projekti

Projekt u sklopu izvannastavnih aktivnosti u školskoj godini 2022./2023. - Sve po 10

U projekt Sve po 10 uključeno je više različitih grupa izvannastavnih aktivnosti. Poveznica im je broj 10. Svaka grupa će na svoj specifičan način provoditi aktivnosti u znaku broja 10.

Grupa Prirodoljupci izradit će herbarsku zbirku 10 najčešćih vrsta drveća i grmlja kontinentalne listopadne šume.

Vrtlarska grupa obogatit će školski Vrt bioraznolikosti sa 10 novih vrsta biljaka.

Eko sekcija “Zemlica” izradit će visoku gredicu sa 10 samoniklih ljekovitih biljaka našeg kraja.

U sklopu projekta Krpice, konci, igle i vuna  i Grupe Kreativci učenici će izraditi 10 uporabnih predmeta od tkanine/vune kombinirajući rabljene tkanine i žuticu sa vunom.

Grupa Zavičajci izradila bi u školskom dvorištu drveni smjerokaz na kojem bi prikazali smjer i udaljenost 10 europskih metropola. Za svaku metropolu izradili bi informativni letak/plakat.

Informatička grupa razredne nastave (učenici 3. i 4. razreda) upoznat će se s robotikom koristeći jednostavne robotske setove (Blue Bot ili Bee Bot). Koristeći  edukacijski set učenici će se upoznati s osnovnim pravilima programiranja i bežičnog upravljanja,  razvijati logičko mišljenje i sposobnosti rješavanja problema. Kroz aktivnosti programiranja učenici će izraditi 10 različitih jednostavnih programa.

Dodatna grupa iz Informatike učenika 5.- 8. razreda popratit će ostale grupe i radove fotografijom i videozapisima. Učenici će na temelju snimljenih materijala tijekom školske godine objavljivati videozapise koji će sadržavati zanimljivosti i napredak tijekom projekata. Ukupan broj videozapisa će biti 10. Isto tako na web stranici će objavljivati objave i pripremati kvizove vezane uz projekt, 10 objava i 10 kvizova.

Osnovni cilj projekta je ponuditi učenicima što raznolikije aktivnosti kako bi svatko mogao naći nešto za sebe. Postojeće izvannastavne aktivnosti tako bi se unaprijedile i proširile svoje djelovanje. Kroz više različitih grupa učenici bi dobili mogućnost isprobati i razviti različite kompetencije koje nisu zastupljene u redovnoj nastavi, kao npr. vrtlarstvo, ručni rad, robotika, i dr. Uz te manualne aktivnosti vježbali bi i socijalne vještine te razvijali poduzetnički duh. Istraživanjem dodatnih sadržaja učenici bi proširili svoje sposobnosti korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Praćenjem provedbe projekta i izvještavanjem o aktualnostima učenici bi dobili priliku okušati se u svijetu informiranja javnosti o događanjima u školi.

Aktivnosti i metode u projektu

- izrada herbarske zbirke 10 najčešćih vrsta drveća i grmlja kontinentalne listopadne šume (prikupljanje biljnog materijala, prešanje, determinacija, popunjavanje etikete s osnovnim podacima o vrsti, smještaj prešane biljke na prazni bijeli papir A3 formata i u stakleni okvir, razmještaj gotovih primjeraka na školski zid), INA Prirodoljupci

- obogaćivanje školskog Vrta bioraznolikosti sa 10 novih vrsta (kupnja presadnica i sadnja u školskom vrtu, izrada tabli s nazivima vrsta i osnovnim podacima o svakoj), INA Vrtlarska grupa

- izrada visoke gredice sa 10 vrsta samoniklog ljekovitog bilja našeg kraja (zaštita drvenog okvira najlonom, ispuna drvenog okvira zemljom, sakupljanje bilja iz okoliša i presađivanje u povišenu gredicu, izrada info letka o svakoj vrsti), INA UZ “Vrčeki” - Eko sekcija “Zemlica”

- ručno šivanje i šivanje na šivaćoj mašini 10 jednostavnih uporabnih predmeta poput gumice za kosu, pernice, platnene vrećice, dekorativne jastučnice, platnenih ukrasa za bor, izrada platnenih vijenaca za vrata, i sl. (krojenje, šivanje, ukrašavanje), INA Kreativci i projekt Krpice, konci, igle i vuna

- pletenje šalova, vunenih traka za uši, kapa, štucni, torbi itd., INA Kreativci i projekt Krpice, konci, igle i vuna

- prodavanje vlastitih rukotvorinama na prodajnim izložbama u školi i putem Facebook stranice škole

- izrada smjerokaza za 10 europskih metropola (pretraživanje mrežnih stranica i odabir 10 europskih metropola s obzirom na broj stanovnika te političku, gospodarsku i kulturnu važnost, izrada smjerokaza od drvenih letvica, bojanje smjerokaza i ispisivanje naziva metropola, postavljanje smjerokaza u školskom dvorištu), INA Zavičajci

- izrada informativnog letka/plakata o svakoj metropoli (izdvajanje 10 obilježja svake odabrane metropole i 10 posebnosti u odnosu na druge europske metropole), INA Zavičajci i INA Informatička grupa razredne nastave

- izrada 10 jednostavnih programa koje će izvršavati Blue Bot ili Bee Bot robot (osmišljavanje programa, opis što treba robot raditi, izrada algoritma, određivanje tijeka izvršavanja programa, pisanje naredbi uz pomoć aplikacija (Schratch, Blue Bot i dr.), ispitivanje programa i ispravljanje grešaka), INA Informatička grupa razredne nastave

- snimanje i fotografiranje učenika i učitelja tijekom rada na projektu, DOD Informatika

- uređivanje, montiranje i objava videozapisa, DOD Informatika

- uređivanje i priprema web stranice, DOD Informatika

- izrada i objava kvizova, DOD Informatika

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 14. 3. 2023.