Novosti o Vrčekima...

Izložba 'Vuzim i Vrčeki - kaj su naše ruke napravile' u Viničkoj tradicijskoj kući

Učenička zadruga Vrčeki, sa svojim članovima i voditeljicama, priredila je u Viničkoj tradicijskoj kući izložbu povodom nadolazećih uskršnjih blagdana, a pod nazivom 'Vuzim i Vrčeki - kaj su naše ruke napravile' u trajanju od 20. do 22.3.2024.
Prvi dan izložbe protekao je u društvu djece iz Dječjeg vrtića Vinica i učenika škole. Viničku tradicijsku kuću posjetile su dvije vrtićke grupe koje su posjetile izložbu u pratnji svojih odgojiteljica. Razgledali su izložbu te im se ona veoma svidjela, poslušali su priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije, u pratnji učiteljice Marije Županić te su rješavali nastavne listiće na temu Uskrsa.
Učenici 2.b i 8.b razreda posjetili su izložbu sa svojim učiteljicama Nikolinom Siročić, Andrijanom Kušinec i Ljiljanom Pavlović, a pridružile su se školska pedagoginja Mateja Polančec i knjižničarka Dragana Belščak. Učenici su osim razgledavanja, realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Za kraj lijepog druženja sve su se grupe okušale u postavljanju vuzemnice i zasladile se slatkišima.
Drugi dan izložbu u Viničkoj tradicijskoj kući posjetio je načelnik Općine Vinica dr. sc. Branimir Štimec, prof. koji je službeno otvorio izložbu i radionicu izrade pisanica, a pozdrave je uputila i ravnateljica škole Mirjana Jambriško pohvalivši sve prisutne na angažmanu i želji da se sačuvaju strarinski običaji. Izložbu je posjetio predsjednik KUD-a Vinica, Domagoj Kovačić u pratnji gospođe Jasmine Kovačić, također članice KUD-a. Nakon razgledavanja izložbe upisali su riječi pohvale u knjigu dojmova zadruge Vrčeki. Izlozbu je posjetila i Jasmina Jakopanec, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica. Posebna gošća radionice bila je gospođa Anica Hrnčić, bivša ravnateljica škole, koja je zajedno s voditeljicama sekcija vodila radionicu prirodnog ukrašavanja pisanica biljkama i olupinom luka. Nakon radionice posjetitelji su imali prilike razgledati izložbu te uživati u starinskim pričama o uskršnjim običajima koje su pripremile učenice Povijesne sekcije. Vrijedni učenici počastili su se zdravom večerom i desertom - kuhanim jajima i slatkišima te nastavili druženje s vršnjacima i svojim učiteljicama u dvorištu kuće. Voditeljica zadruge, Suzana Mihelčić, uputila je riječi zahvale gospođi Hrnčić za vođenje radionice uručivši joj prigodni poklon.
Trećeg dana su posjetitelji imali priliku posljednji put razgledati izložbu u Viničkoj tradicijskoj kući od 16 do 18 sati, a zainteresirani su mogli sudjelovati u radionicama izrade cvjetnih puški u kojoj su im se pridružile posebne gošće.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 21. 3. 2024.